Klient: Clovin S.A.

Media: Direct Marketing, Online, Social Media

My first poison - perfumy, które lobbowały w Parlamencie Europejskim

Potrzebujemy "zielonej chemii" bardziej niż kiedykolwiek, bo zanieczyszczenie chemikaliami nie dotyczy już tylko lodowców, ale naszych organizmów. Pomimo, że WHO i ONZ uznają szkodliwe substancje chemiczne (endocrine disruptors) za globalne zagrożenie dla ludzkości, konsumenci nadal traktują ekologiczne środki do prania jako alternatywę dla alergików i eko-aktywistów, jako luksus a nie nową konieczność. W Polsce nie ma żadnej świadomości tego problemu, a konsumenci, wskutek zaniedbań legislacyjnych UE, nie zdają sobie sprawy, że w używanych przez nich detergentach i środkach czystości, mogą znajdować się substancje uznane za lub podejrzewane o zaburzanie układu hormonalnego, szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Unia Europejska zakazała środków endokrynnie czynnych w butelkach dla niemowląt, ale to nie wystarczy, jeśli mogą być nadal legalnie używane w kosmetykach i detergentach, a stamtąd trafiać do wody, powietrza, nawet ludzkiego mleka. Nie tylko nie są zakazane, ale nawet nie trzeba przed nimi ostrzegać na etykietach.

LOBBUJĄC LOBBYSTÓW

Jak uczynić zagrożenie namacalnym, szczególnie dla grup najbardziej narażonych – kobiet karmiących i mam małych dzieci? Unia Europejska obiecała chronić dzieci przed substancjami zaburzającymi układ hormonalny (endocrine disruptors – ED). Zakazano ich w butelkach dla niemowląt, ale nadal mogą być legalnie używane w kosmetykach i detergentach i przenikać nawet do ludzkiego mleka - dane te znajdują się w oficjalnych raportach bezpieczeństwa substancji chemicznych Komisji Europejskiej. Postanowiliśmy użyć tych danych do stworzenia pierwszych na świecie perfum z ludzkiego mleka, a dokładnie z potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych zanieczyszczających mleko mam w Europie.

Na podstawie oficjalnych danych Komisji Europejskiej dotyczących zanieczyszczeń ludzkiego mleka, z legalnych substancji uznanych za ED występujących w kosmetykach i detergentach, w laboratorium Clovin stworzyliśmy „perfumy dla niemowląt” –"My first poison". Zapach w nich powstał z dawki substancji zapachowych, jaką niemowlę zjada z mlekiem matki w ciągu 6 miesięcy karmienia. Perfumy te na Dzień Matki wysłaliśmy do mam-posłanek z Parlamentu Europejskiego, prosząc o zmianę prawa na takie, które chroniłoby mamy i dzieci przed tymi substancjami, a także do dziennikarzy i influencerów, jednocześnie zachęcając do podpisywania Petycji do Parlamentu UE, by substancje te zostały uregulowane prawnie. Jednocześnie uruchomiliśmy kampanię na Fb i Instagramie, promując video opisujące akcję, oraz wykorzystując współprace z Influenserami - eko i parentingowymi, żeby nagłośnić temat, edukować i zachęcić do podpisywania petycji, która może realnie zmienić sytuację prawną.

REZULTATY

Dzięki zaangażowaniu największych mediów (wyborcza, wysokie obcasy, onet, wp, natemat, TVN) oraz mam-influencerek (Zofia Zborowska, Andziaks, Ekopaulina, MamaChemik, Agnieszka Pocztarska z CzytamycEtykiety), kampania zyskała masowy zasięg:, 6 mln wyświetleń w social mediach i yt i fb, 600 tys interakcji, ponad 100 tysięcy pozytywnych reakcji mam na IG, ale przede wszystkim w ciągu dwóch tygodni zebraliśmy ponad 2300 podpisów pod Petycją, która dzięki temu została oficjalnie złożona w Parlamencie Europejskim, gdzie szwedzka mama-posłanka podjęła debatę o ED. Mamy wsparły akcję, a także, o czym świadczą komentarze, zyskały po raz pierwszy świadomość problemu, dla którego inne kraje europejskie (Francja, Dania) tworzą oficjalne narodowe programy ochrony. Akcja zmieniła dyskusję wokół eko-detergentów, po raz pierwszy uświadamiając, że środki chemiczne, których używamy, przenikają do naszego organizmu i dlatego warto interesować się ich składe

Awards

  • Lisbon International Advertising Festivals Group 2022

  • Innovation 2022 | Złoto "Innowacje w biznesie" | Złoto "Innowacje w komunikacji"

  • KTR 2022 | 4x Złoto | 2x Srebro

  • 2020/2021 Global Network of the Year

  • 2020 Global Agency of the Year

  • 2020 & 2019 A-List & 2020 Best Places to Work

  • 2020 Top Global Creative Network